Na etiketě italských vím musí být uveden název vína a označení jakosti (DOCG, DOC, IGT, VdT), jméno výrobce a jeho adresa, objemové procento alkoholu, obsah láhve netto v ml a symbol e značící schválení předpisy a nařízeními EU. Kapsle vín nesoucí označení DOCG musí být přelepeny papírovou páskou jako pečeť představující záruku autentičnosti a původu. Na etiketě mohou být uvedeny i jiné údaje související s technologií výroby, např. Riserva, Classico, Superiore apod. (viz Glosář italského vinařského názvosloví).

 
Typická etiketa italského vína.

1 - NÁZEV VÍNA

Volpaia

Italská vína mohou být označena názvem (a) podle geografické lokality, např. Chianti (celé podoblasti), Valpolicella (velké vinařské zóny), Sizzano (jednotlivé vinařské obce) nebo viniční trati (Sugarille, Rennina); (b) podle odrůdy (Barbera, Verdicchio), což může být i přesněji definováno podle místa jejího původu (Barbera d'Alba, Verdicchio di Castelli di Jesi); (c) historický, např. Est! Est!! Est!!! nebo úplně smyšlený (Pazzesco, Mazzaferrata, Luce).

2 - JAKOSTNÍ ZATŘÍDĚNÍ VÍNA (DOC, DOCG, IGT, VdT) V PLNÉM ZNĚNÍ

Chianti Classico Denominazione di Origine Controllata e Garantita

3 - ROČNÍK

2007

4 - OBSAH po němž následuje písmeno e (nařízení EU)

750 ml e

5 - JMÉNO A SÍDLO VÝROBCE

Giovannella Stianti Mascheroni, Radda in Chianti

6 - LOKALITA

Radda in Chianti - Italia

7 - OBSAH ALKOHOLU v objemových procentech

13 %

8 - Imbottigliato all'origine da Giovannella Stianti, proprietario viticoltore

Označení na etiketě Imbottigliato all'origine da, meso in bottiglia nell'origine nebo del produttore all'origine znamenají, že víno bylo lahvováno v místě původu (tj. přímo u výrobce v jeho vinařství, usedlosti, sklepích, farmě, fattoriií aj.), v tomto případě znamená, že víno lahvovala Giovannella Stianti Mascheroni, majitelka vinařství. Na etiketách mohou být uvedeny i další údaje, např. styl vína, je-li suché či sladké, popř. technologické postupy výroby - viz Glosář italského vinařského názvosloví.

9 - ZEMĚ PŮVODU (nutné pro vína určená na export)

zdroj: www.italianwines.cz - Italský úřad pro zahraniční obchod (ICE)